20 KASE İÇİN GEREKLİ MALZEME:
1.5 SU BARDAĞI AŞURELİK BUĞDAY (Akşamdan ıslatılacak)
1 SU BARDAĞI HAŞLANMIŞ KURU FASULYE
1 SU BARDAĞI HAŞLANMIŞ NOHUT
1 SU BARDAĞI HAŞLANMIŞ BARBUNYA
1 ÇAY BARDAĞI PİRİNÇ
4-5 TANE KURU İNCİR
7-8 TANE KURU KAYISI
1 ÇAY BARDAĞI KURU ÜZÜM
YARIM ÇAY BARDAĞI KUŞ ÜZÜMÜ
1 ADET PORTAKAL
1 ADET YEŞİL ELMA
1.5 SU BARDAĞI TOZ ŞEKER
4 YEMEK KAŞIĞI SÜZME ÇİÇEK BALI
ÜZERİNE SERPMEK İÇİN:
TARÇIN
1 SU BARDAĞI DÖVÜLMÜŞ CEVİZ İÇİ
NAR TANELERİ

1. Buğdayı akşamdan ıslatıp sabahleyin suyunu süzün. Büyükçe bir tencereye koyup üzerini 3 parmak geçecek kadar su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Buğdaylar yumuşayana ve nişastasını salıp hafiften koyu bir kıvam alana kadar pişirin. Yıkanmış süzülmüş pirinci ekleyip pirinç yumuşayana kadar pişirmeye devam edin ( orta ateş)
2. Haşlanmış nohut, fasulye, barbunya ve doğranmış (minik minik olsun) kuru kayısı ve üzümleri ekleyin. Karıştırın ve 5 dakika sonra küçük küp küp kesilmiş  elmayı ilave edin. Kuru inciri doğrayıp yarım bardak sütte 5-6 dakika bekletin. Sonra sütü süzüp incirleri tencereye ilave edin. (Aşurenin kararmaması için incirleri sütte bekletiyorum)
3. Portakalın kabuğunu rendeleyip tencereye ilave edin ve suyunu sıkıp aşureye ekleyin. Kaynadıkça yavaş yavaş koyulaşıp kıvam alacaktır. Gerektikçe azar azar sıcak su ekleyin.
4. Son olarak 1.5 su bardağı toz şeker ilave edin (tadını kontrol edip arzuya göre biraz daha şeker ekleyebilirsiniz) ve 10-15 dakika daha orta-kısık arası ateşte pişirin. Altını kapatıp balı ilave edin, karıştırın.
5. Sıcakken kaselere doldurup üzerine tarçın serpin. Dövülmüş ceviz ve nar taneleri serpiştirip soğumaya bırakın. Afiyet olsun. “Bolluk bereket, sağlık şifa olsun” diyerek dağıtın…
*** Portakal suyu, kabuğu, bal ve kuru inciri sütte beklettikten sonra kullanmak aşurenin renginin sarı, parlak kalmasını sağlıyor ve kararmayı engelliyor.
facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail