4 – 6 kişilik

Gerekli malzeme:

1 kg kuzu gerdan

8 su bardağı su

2 su bardağı aşurelik buğday

2 kuru soğan

40 gr tereyağı

Tuz

* Buğdayı bol miktarda su ile akşamdan ıslatın.

* Kuzu gerdan parçalarını yıkayıp 8 bardak su ile tencereye koyun. Etler yumuşayana kadar pişirin. kaynama sırasında arada bir üzerine biriken köpüğünü (kefini) alın.

* Buğdayı tencereye alıp üzerini 2 parmak geçecek kadar su ile haşlayın.

* Etler yumuşayınca kevgirle sudan çıkarıp bir kaba alın. Soğumaya bırakın.

* Kaynamakta olan et suyuna yarı pişmiş ve süzülmüş buğdayı ekleyin orta ateşte arada bir karıştırarak pişirmeye devam edin.

* Etleri kemiklerinden ayırın. Soğanı incecik doğrayıp bir tavada tereyağı ile kavurun. Et parçalarını soğana ekleyip 2 dakika kadar kavurup tam olarak pişmiş olan buğdaya ilave edin. Tuzunu ekleyip karıştırarak lapa halini alana kadar karıştırın. Suyunu epeyce çektiğinde tahta kaşığın arkası ile ezerek püre kıvamını alana kadar karıştırmaya devam edin. Keşkek hazır olduğunda tabaklara alıp sıcak servis yapın. Üzerlerine biberli yağ gezdirin.

* Türkiye’nin en yaygın bilinen geleneksel düğün yemeklerinden biri olan Keşkek bir anlamda da dövme denilen aşurelik buğdaydan yapılan pilavdır. Sade, koyun eti ya da tavuk eti ile yapılan çeşitleriyle keşkek Anadolu’da mutfağında bilinen ve halen yaşatılan en eski yemeklerden biri. 

 

 

facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail