Köy havasında, tazecik malzemelerle harika lezzetler yakalamak için buradayız. Ekşi maya ekmek atölyesi ile başladığımız kurslarımız devam ediyor.

“Gülhanın Köy Evi”nde soğuk havalarda mutfakta, sıcak havalarda avludayız. Hafta sonları veya hafta içi (sizlerin isteğine bağlı olarak) etkinlikler devam ediyor. Bilgi ve rezervasyon için facebook sayfasından mesaj atabilir veya instagram @chefgulhankara sayfasından DM den mesajla iletişim kurabilirsiniz.

Tarihi taş evin nostaljik atmosfere sahip mutfağında keyifli sohbet ve eğlenceli, lezzeti, bilgisi bol sıra dışı bir gün geçirmek isteyenleri bekliyoruz.

Önce atölye sonra yemek keyfi…

Eşlerden biri kursa katılıyor diğeri köyü geziyor, köy kahvesinde çayını kahvesini içiyor. Kurs bittiğinde ise mutfaktan yükselen mis gibi iştah açan kokular eşliğinde hep birlikte soframızı kuruyoruz. Keyifli sohbet eşliğinde atölyede pişirilenler tadılıyor. Mekan mutfak olunca sohbet konusu da uçsuz bucaksız bir derya olan gastronomi, yani yeme-içme oluyor.

EKMEK ATÖLYESİ 

Saat:12:00-15:00 “Mayalı hamurun gizemi”
Ekşi Maya nasıl yapılır?  Ekşi mayalı ekmek yapımı, ekmeklerin çeşitlendirilmesi, hamur yoğurma, katlama ve mayalama teknikleri. Fırın kullanımı ve pişirme bilgileri. İtalyan Focaccia ekmeği ve Cevizli Roll Ekmek yapımı.
Beraber yoğurup beraber pişiriyor, gerçek, doğal ekmekle yakından tanışıyoruz.
Ücret: 150 TL
Yer: Barbaros Köyü, Urla-İzmir

Kayıt ve bilgi için: 05322243458 – 05327487222

Diğer planlanan mutfak atölyeleri:

  • Taze İtalyan Makarna ve Makarna Soslar Kursu – 150 TL
  • Pizza Kursu – 150 TL
  • El yapımı butik çikolata yapımı – 170 TL
  • Akdeniz Mezeleri Kursu – 150 TL
  • Cheesecake Kursu – 150 TL
  • Çay saatlerine özel tatlı tuzlu hamur işleri kursu (2 tatlı + 2 tuzlu 4 çeşit) -140 TL

Atölyeler ortalama 3-4 saat sürmektedir. Tüm malzeme tarafımızdan sağlanmakta olup şimdilik kontenjan maksimum 6 kişi ile sınırlıdır.

facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail