Yeni başlangıçlar…

 Yeni kararlar alıp yeni hedeflere ulaşmak için yeni başlangıçlar yapmak şart… İşini severek yapmak, aşkla çalışmak başarıyı getiriyor. Hedefine ulaştıktan sonra sıra diğer yapmak istediklerine geliyor.. 27 yılık profesyonel çalışma hayatından sonraki çalışmalar hedefini yakalamış insanlar için genellikle daha yaşamdan keyif alarak üretmeye yönelik oluyor. Ertelediklerini hayata geçirmek, sosyal faydaya yönelmek, dostluklara zaman ayırmak ve kendinle baş başa kalmak için yeni başlangıç vakti gelmiştir.
Hayatım mutfakta geçti, yazarlık da işin mutfağı zaten. Hatta yazılarımı evimdeki küçük mutfak masamda yazdım çoğu zaman… Mutfak işi gerçekten çok ağır, yorucu… Uzun saatler ayakta ve bir koşturmaca halinde hem bedeninizle hem zihninizle çalışıyorsunuz. Hele eğitim verme işi hepsinden yorucu. O zamanlar sosyal medya yoktu ki her anını kalcılı kılmak adına paylaşımlar yapabilelim. Şimdi facebook’tan bile canlı yayın yapabiliyoruz…
Yeni başlangıcım, istedim ki doğaldan ve doğadan yana olsun. El yapımı, ev yapımı, geleneksel lezzetler olsun. Kendim için yaptığım tarhanamı, reçellerimi, eriştelerimi, kahvaltılıklarımı bu lezzetleri arayanlar için de yapayım. Yazlarımı geçirdiğim Ege’yi tercih ettim bunun için de… Köy havasında, köy toprağında yetişmiş ürünler malzemem olsun dedim. En sevdiğim kahvaltı sofralarını sevgiyle kuracağım, doğal lezzetlere hasret kalanları misafir edeceğim bir de kahvaltı bahçem olsun dedim…
Bu sitede bulabileceğiniz doğal kokular ve tatlara sahip ürünlerin bir kısmını yerinde gidip tadım, evime, mutfağıma alabileceğim kalite ve özellikte olanlarını sizler için de seçtim. Reçellerimi yaz boyu mevsimi geldikçe yetişen taze meyvelerden hazırladım. Kavanozladım. Hepsinin tek tek ellerimle severek dizdim yerlerine.
2016 hazırlık dönemi oldu benim için… 2017 baharıyla birlikte köy evimdeki mutfağımda çalışmaya, üretmeye devam edeceğim.
Gülhan Kara Kimdir?
Adana Kız Lisesi’ni ve ardından Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Çalışma hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde staj yaparak başladı ve sonrasında da çeşitli gazete ve ajanslarda deneyim kazandı.

Yayıncılık ve editörlük yıllarıgulhankarakimdir
Sabah dergi grubunun halen yayın hayatı devam eden Sofra, Bebeğim ve Biz dergilerinde editörlük yaptı. Ziyafet Dergisi Yazı işleri müdürü  ve uzun yıllar Lezzet Dergisi Genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı. Milliyet ve Hürriyet gazetelerinin 300’den fazla sayıda haftalık yemek eklerini hazırlardı. Yazdığı “Asmalı Konak Kapadokya Mutfağı ve Yöresel Yemekleri” adlı kitabı, aşçılık meslek okullarında, yöresel mutfak kaynak kitap olarak okutulmakta.
Yayıncılık döneminde çok sayıda yemek yarışması organize eden Gülhan KARA, pek çok etkinlik ve gıda alanında farklı ürün tanıtım ve pazarlama projelerine de imza attı. Posta Gazetesi’nde 1 yıl süreyle Lezzet Dünyası köşesini yazdı.

Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi’ni açtı
2004 yılında gastronomi alanındaki hedeflerini gerçekleştirmek üzere hayali olan butik bir yemek okulu açma kararını hayata geçirdi ve Türkiye’nin düzenli kurslarla yemek ve pastacılık eğitimleri veren ilk özel mutfak okulu olan Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi’ni açtı. Yemek ve pastacılık kurslarını başlatıp, temel mutfak eğitimleri vermeye başladı. MEB dan onaylı Ustalık ve Usta Öğretici belgelerini aldı. Aynı yıl eşini de mutfak dünyasına dahil edip birlikte Chef’s Dergisi’ni yayımlamaya başladı.
Gastronomi alanında pek çok yayına yazılar yazdı, pek çok gazete, dergi ve televizyonda gulhankara_ sef_foto2kendisiyle yapılan röportajlar yayınlandı. Kanal D’de 2.5 yıl devam eden ve 230 bölüm yayınlanan Braun sponsorluğundaki “Sihirli Mutfak” adlı yemek programını hazırladı ve sundu. Olay TV’de Kafkas sponsorluğunda bir yıl süreyle “Kestaneli Lezzetler” programını hazırlayıp sundu. Akşam Gazetesi’nin haftalık yemek eklerini hazırladı, radyo programları yaptı. 2003 ile 2008 yılları arasında dünyaca ünlü aşçılık okulu Paris Le Cordon Bleu’ye 4 kez misafir şef olarak davet edildi pişirdiği saray ve halk mutfağından örneklerle Türk Mutfağı’nı tanıttı.

2008 yılında Lyon’da bulunan Valrhona Çikolata Okulu’nda artisan çikolata eğitimi aldı. 2008’de Alfa Yayınları’ndan çıkan Sihirli Mutfak yemek kitabında çorbalardan tatlılara 300 tarifini topladı. Ardından “Kriz Mutfağı” kitabını yazdı. 2012 de ÇAY SAATİ kitabı basıldı ve 3. baskıyı yaptı. Mutfak Dostları Derneği, Gazeteciler Cemiyeti ve Fahri Gıda Müfettişleri Derneği üyesi de olan gurme-yazar; yemek danışmanı – eğitmen Gülhan Kara İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü’nde mutfak uygulama öğretim görevlisi olarak 3,5 yıl görev yaptı.  Dünya Gıda Dergisi’nde Gurme köşesinde yazdı.
24TV de 2013-2014 sezonunda 1 TATLI 1 TUZLU adlı yemek programını ve Ramazan Lezzetleri programını hazırlayıp sundu.
2015 yılında Türkmax Gurme TV de Fairy sponsorluğunda yayınlanan İmkansız tarifin kolay yolu programını hazırlayıp sundu. Fairy sponsorluğunda Türkiye’nin Pilavları ve Türkiye’nin Çorbaları adlı kitapları yazdı.

Halen gıda, mutfak ve yemek konusunda çeşitli marka ve kuruluşlara proje bazında ürün odaklı çalışmalar, ar-ge ve ürün geliştirme, tanıtım, pazarlama ve etkinlik-organizasyon gibi alanlarda danışmanlık hizmeti veriyor. Gülhan Kara, evli ve bir çocuk annesi.

KİTAPLAR / TV

2003 – Asmalı Konak Kapadokya Mutfağı ve Yöresel Yemekleri – Doğan Egmond Yayıncılık
2008 – “Sihirli Mutfak” Hepsi denenmiş 300 yemek – Alfa Yayınları
2009 – “Kriz Mutfağı” Alfa Yayınları
2009 – Altın Kitap Çikolata’nın editörlüğünü yaptı
2011- “Sihirli Mutfak” Hepsi denenmiş 300 yemek – Alfa Yayınları/3. Baskı
2012 – Tatlı Tuzlu Hamur işleriyle ÇAY SAATİ – Alfa Yayınevi ( 2013 – 3. baskı)
2014 – Nisan- TÜRKİYE’NİN PİLAVLARI – (Fairy sponsorluğunda)
2015 – Eylül – TÜRKİYE’NİN ÇORBALARI – (Fairy sponsorluğunda)

MARKALARA ÖZEL HAZIRLADIĞI YEMEK KİTAPLARI ve VİDEOLAR:
-Braun El Blendırı: Ramazan’a özel 30 gün 30 tarif kitapçığı
-Philips Küçük Ev Aletleri: Pratik Lezzetler 20 dakikada sofranızda kitabı
-Philips Küçük Ev Aletleri/Mutfak gereçleri: Sağlıklı yemekler ve içecekler hazırlama kitabı
-Philips Küçük Ev Aletleri/Mutfak gereçleri: Airfryer ile sağlıklı, hızlı, lezzetli tarifler kitabı
-Fairy – mutlumutfaklar.com – Yemek tarifi videoları
-Fairy- Türkiye’nin Pilavları Kitabı
-Fairy – Türkiye’nin Çorbaları Kitabı
-Maggi ile en iyisi evde pişer kampanyalı sosyal medya tarif videoları

TV PROGRAMLARI

-Kanal D’de 240 bölüm “Sihirli Mutfak” yemek programı(2005-2007)
-Olay TV’de Kafkas sponsorluğunda  “Kestaneli Lezzetler” programı (2008-2009)
-Show Tv “Master Chef” programında konuk şef
-Show Tv “Şeflerin düellosu” programında 10 bölüm uzman konuk
-Derya’lı Günler (Show TV) mutfak (4 yıl)
-24 TV – 1 Tatlı 1 Tuzlu Yemek programı (2013-2014)
-24 TV – Ramazan Lezzetleri (2014 – Tekrar yayın 2015 Ramazan)
-Kanaltürk TV – Derya’nın Dünyası
-Türkmax Gurme – İmkansız Tarifin Kolay Yolu – Fairy Sunar (2015)

facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail