Yeni başlangıçlar…

Yeni hedeflere ulaşmak için yeni başlangıçlar yapmak şart…
İşini severek yapmak, aşkla çalışmak başarıyı getiriyor. Hedefine ulaştıktan sonra sıra diğer yapmak istediklerine geliyor. 27 yılık profesyonel çalışma hayatından sonraki çalışmalar hedefini yakalamış insanlar için genellikle yaşamdan keyif alarak üretmeye yönelik oluyor.
Beni uzun yıllardır tv’lerden, yemek dergilerinden, yazdığım kitaplarımdan ve sahibi olduğum mutfak okulumdan tanıyanların da bildiği gibi hayatım profesyonel olarak mutfakta geçti. Hatta yazılarımı, kitaplarımı evimdeki küçük mutfak masamda yazdım çoğu zaman…Benim yoğun emek verdiğim yıllarda ne yazık ki “sosyal medya” yoktu. Her anını kalıcı kılmak adına paylaşımlar yapamadım. Şimdi her an akıllı telefonlarımızla “canlı yayın” bile  yapabiliyoruz… Yeni başlangıcım, istedim ki doğaldan ve doğadan yana olsun. Şehirden kaçıp köyde bir yaşam olsun. El yapımı, ev yapımı, geleneksel lezzetler artsın. Yazlarımı geçirdiğim Ege’yi tercih ettim bunun için de. Köy havasında, köy toprağında yetişmiş ürünler malzemem olsun dedim. En sevdiğim kahvaltı sofralarını sevgiyle kuracağım, doğal lezzetlere hasret kalanları misafir edeceğim bir de küçük bahçem olsun dedim.
2017 baharıyla birlikte köy evimdeki mutfağımda çalışmaya, üretmeye başlarken bir yandan da İstanbul-İzmir arası mekik dokumaya devam ettim. Köyde yaşamı, köyün insanlarıyla epeyce deneyimledim. Bahçeler ekildi, toplandı, hasatlar yapıldı. Doğada yaşama yakından tanıklık etmek bunu özleyenler ve hayal edenler için mutluluk verici. Toprağın ne kadar çok emek ve sevgi istediğine, mevsimle beraber doğanın değişimine  şahit olmak heyecan verici!
Taş evin mutfağında, avlusunda atölyeler… Birlikte pişirip birlikte tadacak, köy havasında doğalın peşinde koşacağız.

Kısa özgeçmişim
Adana Kız Lisesi’ni ve ardından Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdim. Çalışma hayatıma Cumhuriyet Gazetesi’nde staj yaparak başladım ve sonrasında da çeşitli gazete ve ajanslarda deneyim kazandım.

Yayıncılık ve editörlük yıllarım
Sofra, Bebeğim ve Biz dergilerinde editörlük yaptım. Ziyafet Dergisi Yazı işleri müdürü  ve uzun yıllar Lezzet Dergisi Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptım. Milliyet ve Hürriyet gazetelerinin 300’den fazla sayıda haftalık yemek eklerini hazırlardım. Yazdığım “Asmalı Konak Kapadokya Mutfağı ve Yöresel Yemekleri” adlı kitabım, aşçılık meslek okullarında, yöresel mutfak kaynak kitabı olarak okutulmakta.

gulhankarakimdirYayıncılık dönemimde çok sayıda yemek yarışması organize ettim, pek çok etkinlik ve gıda alanında farklı ürün tanıtım ve pazarlama projelerine imza attım. Posta Gazetesi’nde 1 yıl süreyle Lezzet Dünyası köşesini yazdım.

2004 yılında Türkiye’nin ilk özel yemek ve pastacılık okulunu İstanbul Taksim’de açarak “girişimci kadın” olup kendi işimi kurdum:
Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi

2004 yılında gastronomi alanındaki hedeflerimi gerçekleştirmek üzere hayalim olan butik bir yemek okulu açma kararını hayata geçirip Türkiye’nin düzenli kurslarla yemek ve pastacılık eğitimleri veren ilk özel mutfak okulu olan Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi’ni açtım. Yemek ve pastacılık kurslarını başlatıp, temel mutfak eğitimleri vermeye başladım. MEB dan onaylı Ustalık ve Usta Öğretici belgelerimi aldım. İş ortağım olan eşimle beraber Chef’s Dergisi’ni yayımlamaya başladık.
Gastronomi alanında pek çok yayına yazılar yazdım, pek çok gazete, dergi ve televizyonda gulhankara_ sef_foto2röportajlarım yayınlandı. Kanal D’de 2.5 yıl devam eden ve 230 bölüm yayınlanan Braun sponsorluğundaki “Sihirli Mutfak” adlı yemek programını hazırladım ve sundum. Olay TV’de Kafkas sponsorluğunda bir yıl süreyle “Kestaneli Lezzetler” programını hazırlayıp sundum. Akşam Gazetesi’nin haftalık yemek eklerini hazırladım, radyo programları yaptım. 2003 ile 2008 yılları arasında dünyaca ünlü aşçılık okulu Paris Le Cordon Bleu’ye 4 kez misafir şef olarak davet edilip pişirdiğim saray ve halk mutfağından örneklerle Türk Mutfağı’nı tanıttım.

2008 yılında Lyon’da bulunan Valrhona Çikolata Okulu‘nda artisan çikolata eğitimi aldım. 2008’de Alfa Yayınları’ndan çıkan Sihirli Mutfak yemek kitabında çorbalardan tatlılara 300 tarifimi topladım. Ardından “Kriz Mutfağı” kitabımı yazdım. 2012 de ÇAY SAATİ kitabım basıldı ve 3. baskıyı yaptı. Gazeteciler Cemiyeti ve Fahri Gıda Müfettişleri Derneği üyesiyim. 2011-2015 yılları arasında İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü’nde  öğretim görevlisi olarak 6 dönem görev yaptım. Dünya Gıda Dergisi’nde 6 yıl araştırma konuları yazdım.
24TV de 2013-2014 sezonunda 1 TATLI 1 TUZLU adlı yemek programını ve Ramazan Lezzetleri programını hazırlayıp sundum.
2015 yılında Türkmax Gurme TV de Fairy sponsorluğunda yayınlanan İmkansız tarifin kolay yolu programını hazırlayıp sundum. Fairy sponsorluğunda Türkiye’nin Pilavları ve Türkiye’nin Çorbaları adlı kitaplarını yazdım. Türkiye’nin Çorbaları ve Pilavları tek kitapta toplanarak Alfa yayınları tarafından basıldı. Apelasyon Dergisi’ne alanımla ilgili yazılar yazıyorum.

Halen gıda, mutfak ve yemek konusunda çeşitli marka ve kuruluşlara proje bazında ürün odaklı çalışmalar, danışmanlık, reklam fotoğraf çekimleri için yemek hazırlama, ar-ge ve ürün geliştirme, tanıtım, pazarlama, etkinlik, sunum ve organizasyon gibi alanlarda danışmanlık hizmeti veriyorum.
*** Referanslarıma “Danışmanlık” bölümünden bakabilirsiniz.

KİTAPLAR / TV

2003 – Asmalı Konak Kapadokya Mutfağı ve Yöresel Yemekleri – Doğan Egmond Yayıncılık
2008 – “Sihirli Mutfak” Hepsi denenmiş 300 yemek – Alfa Yayınları
2009 – “Kriz Mutfağı” Alfa Yayınları
2009 – Altın Kitap Çikolata’nın editörlüğünü yaptı
2011- “Sihirli Mutfak” Hepsi denenmiş 300 yemek – Alfa Yayınları/3. Baskı
2012 – Tatlı Tuzlu Hamur işleriyle ÇAY SAATİ – Alfa Yayınevi ( 2013 – 3. baskı)
2014 – Nisan- TÜRKİYE’NİN PİLAVLARI – (Fairy sponsorluğunda)
2015 – Eylül – TÜRKİYE’NİN ÇORBALARI – (Fairy sponsorluğunda)
2016 – Eylül – Türkiye’nin Çorbaları ve Pilavları – Alfa yayınevi

 

MARKALARA ÖZEL HAZIRLADIĞI YEMEK KİTAPLARI ve VİDEOLAR:
-Braun El Blendırı: Ramazan’a özel 30 gün 30 tarif kitapçığı
-Philips Küçük Ev Aletleri: Pratik Lezzetler 20 dakikada sofranızda kitabı
-Philips Küçük Ev Aletleri/Mutfak gereçleri: Sağlıklı yemekler ve içecekler hazırlama kitabı
-Philips Küçük Ev Aletleri/Mutfak gereçleri: Airfryer ile sağlıklı, hızlı, lezzetli tarifler kitabı
-Fairy – mutlumutfaklar.com – Yemek tarifi videoları
-Fairy- Türkiye’nin Pilavları Kitabı
-Fairy – Türkiye’nin Çorbaları Kitabı
-Maggi ile en iyisi evde pişer kampanyalı sosyal medya tarif videoları

TV PROGRAMLARI

-Kanal D’de 240 bölüm “Sihirli Mutfak” yemek programı(2005-2007)
-Olay TV’de Kafkas sponsorluğunda  “Kestaneli Lezzetler” programı (2008-2009)
-Show Tv “Master Chef” programında konuk şef
-Show Tv “Şeflerin düellosu” programında 10 bölüm uzman konuk
-Derya’lı Günler (Show TV) mutfak (4 yıl)
-24 TV – 1 Tatlı 1 Tuzlu Yemek programı (2013-2014)
-24 TV – Ramazan Lezzetleri (2014 – Tekrar yayın 2015 Ramazan)
-Kanaltürk TV – Derya’nın Dünyası
-Türkmax Gurme – İmkansız Tarifin Kolay Yolu – Fairy Sunar (2015)

facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail